%20'ye Varan Mayıs İndirimlerini Kaçırmayın!

Bizi Arayın
Muhasebe Programları

Muhasebe Çözümleri

Muhasebe Programları

İşletmenizin tüm muhasebe ve faturalama süreçlerini kolayca yönetmenin yolu biyi bir muhasebe programı ile başlıyor.

Muhasebe nedir?

Her türlü finansal olayın sistemli bir şekilde kaydedilmesi işlemine muhasebe denir.

Daha geniş tanımıyla işletmenin varlıklarında ve kaynaklarında değişme meydana getiren her türlü parasal olayın kaydedilmesi, sınıflandırılması, özetlenmesi ve analiz edilmesi ile oluşturulan bilgi sistemidir.

Muhasebe kendi içerisnde üç türde incelenir;

Genel Muhasebe: Bİr diğer tanımı finansal muhasebedir. İşletmenin kaynaklarını nereden karşıladığı ve bu kaynakları nereye kullandığı ile ilgilenir. Ticarî faaliyetler ile meydana gelen gelir ve giderlerin ortaya koyduğu kâr ya da zarar genel muhasebenin konusudur. (Bilanço ve Gelir Tablosu)

Maliyet Muhasebesi: Bir diğer tanımı üretim muhasebesidir. Maliyetleri analiz ederek üretim planlamasını sistemli ve fonksiyonel olarak gerçekleştirilmesini sağlar. (Maliyet Hesapları)

Yönetim Muhasebesi: Finansal ve maliyet muhasebesinden elde edilen verilerin analiz edilerek işletme yöneticilerinin karar almalarına yardımcı olmak amacıyla sunulur. (Finansal Analiz)

Muhasebe programı nedir?

Muhasebe yazılımı, sabit varlık yönetimi, gider yönetimi, gelir yönetimi, alacak hesapları, ödenecek hesaplar, alt defter muhasebesi ve raporlama ve analitik dahil olmak üzere bir kuruluşun günlük finansal işlemlerini yönetir ve kaydeder. Eksiksiz bir muhasebe sistemi, bir kuruluşun varlıklarını, yükümlülüklerini, gelirlerini ve giderlerini takip eder. Bu işlemler daha sonra defteri kebiri gerçek zamanlı olarak doldurarak CFO'lara, saymanlara ve kontrolörlere gerçek zamanlı, doğru finansal verilere anında erişim sağlar. Ayrıca Şirket sahiplerinin operasyonel düzeydeki performanslarını görmelerini sağlar.

Bu finansal işlemlerin sistematik olarak kaydedilmesi, bilançolar, gelir tabloları, nakit akış tabloları ve özkaynak tabloları dahil olmak üzere üç aylık ve yıllık finansal tabloların üretilmesini sağlar. Muhasebe yazılımı, kurumsal kaynak planlama (ERP) sisteminin önemli bir bileşenidir.

ERP sistemleri muhasebe, finansal planlama ve analiz , tedarik zinciri, envanter yönetimi ve satın alma gibi temel iş fonksiyonlarını birleştirir. Bu uygulamalar ortak bir kullanıcı arayüzü ve veri modeliyle yerel olarak entegre edilmiştir ve işletmenizin farklı yönlerini yönetmek için sistemler arasında geçiş yapma veya silo halindeki verileri entegre etme ihtiyacını ortadan kaldırır.

Bulut muhasebe programları neler?

Ayrıca işletmeler program kullanmak istediklerinde karar vermeleri gereken sadece program seçmek olmuyor aynı zamanda kullanmak istedikleri programlara göre bir alt yapı tercihi yapmak zorunda kalıyorlar. Muhasebe programları bulut tabanlı ve masaüstü(yerinde- on premise) kurulum seçenekleri ile sunuluyor. Bulut muhasebe veya ERP programlarının masaüstü programlara göre avantajı her yerden her zaman erişilebilir olmasıdır.

Eğer bir bulut sisteminiz varsa dünyanın neresinde olursanız olun anında ekibinizle aynı sistem üzerinden aynı anda gerçek zamanlı olarak çalışabilirsiniz.

Muhasebe Yazılımının Faydaları Nelerdir?

Çoğu şirket için muhasebe yazılımının en büyük faydası, nakit akışı bilgilerini etkin ve doğru bir şekilde takip edebilmesidir. Doğru araçlar, iş liderlerine maliyetleri nerede azaltabileceklerini ve yüksek düzeyde kârı nasıl koruyabileceklerini gösterecektir. Ayrıca defter tutma görevlerini ve vergi yönetimiyle ilgili süreçleri otomatikleştirmek için de idealdirler. Muhasebe yazılımının temel faydaları şunlardır:

Basitlik: 

Doğru muhasebe araçları, şirketlerin mali durumlarını kontrol etmelerine ve iş büyümesiyle ilgili önemli ölçümleri takip etmelerine yardımcı olacaktır. Çoğu durumda, işletme sahipleri temel muhasebe işlemlerini tamamlamak ve kuruluşlarındaki yasal ve düzenleyici standartlara uymak için bu sistemleri hiçbir eğitim almadan kullanabilirler.

Maliyet tasarrufu: 

Birçok muhasebe sistemi, işletmelerin gelir çerçevelerini anlamalarına yardımcı olan idari prosedürleri ve hesaplamaları otomatikleştirebilir. Belgelerin basılmasıyla ilgili maliyetleri azaltabilir ve şirketlerin giderleri en aza indirebilecekleri alanlara ilişkin içgörüler sağlayabilirler.

Finansal şeffaflık: 

İyi bir muhasebe sistemi genellikle birçok maliyetli ve karmaşık insan hatasını ortadan kaldırabilir. Çalışanlar üzerindeki yükü azaltmak için toplamları otomatik olarak hesaplar ve bir şirketin belgelerinin vergi amaçları için kesin olmasını sağlar.

Zaman tasarrufu: 

Muhasebe uygulamaları, şirketlerin hesaplarını manuel olarak yönetmeleri durumunda tamamlamaları gereken zaman alıcı süreçlerin sayısını en aza indirebilir. Satış vergisini hesaplamaktan rapor oluşturmaya kadar her şeyi kolaylaştırabilirler. Hatta bazı çözümler, çalışanların zaman takibi gibi konularda yardımcı olmak için temel muhasebe işlevlerinin ötesine geçer.

Tahmin: 

Muhasebe yazılımının temel bir avantajı, şirketlerin gelecekteki şirket satışlarını ve modellerini tahmin etmelerine yardımcı olabilmesidir. Muhasebe yazılımı şirketlere nereye daha fazla yatırım yapacaklarını, masrafları nereden kısacaklarını ve mali durumlarını nasıl koruyacaklarını veya iyileştireceklerini gösterebilir. Kuruluşların kaynakları etkin bir şekilde tahsis etmelerine yardımcı olur.

Üretkenlik: 

Bir dizi otomatik araç ve çözümle muhasebe yazılımı, çalışanların ve iş liderlerinin finansal belgeleri korumak için yapması gereken iş miktarını azaltabilir. Bu sistemler bir şirket adına verileri toplayabilir, düzenleyebilir ve analiz edebilir ve iş sonuçlarını güçlendiren rehberlik sağlayabilir.

Uyumluluk: 

Çoğu muhasebe sistemi, şirketlerin sektörlerinin ve ülkelerinin düzenlemeleriyle uyumlu kalabilmelerini sağlamak için tasarlanmıştır. Doğru çözümler, vergilerinizi ve bordro görevlerinizi etkin bir şekilde yönetebilmenizi sağlayacaktır. Ayrıca, bir şirketin şeffaf bir iş akışı sürdürmek için ihtiyaç duyduğu tüm önemli ayrıntıları da depolarlar.

Güvenlik: 

Herhangi bir işletmenin en önemli varlıklarından biri finansal bilgileridir. Bu bilgilerin korunması ve yanlış ellere geçmesinin önlenmesi gerekir. Muhasebe yazılımı bilgilerin güvende tutulmasına yardımcı olur ve şirketlerin fiziksel belgeleri veya veri kopyalarını kaybetme olasılığının azalmasını sağlar.

Muhasebe Yazılımının Geleceği

Muhasebe yazılımı yıllar içinde uzun bir yol kat etti. Şirketler gelişmeye devam ettikçe ve finansal süreçleri daha karmaşık hale geldikçe, borç ve alacak hesaplarını takip edebilecek araçlardan daha fazlasına ihtiyaç duyuyorlar. Küçük işletmeler bile otomasyon, yapay zeka ve gelişmiş analitik için yenilikçi çözümlere erişimi olan muhasebe araçlarına yatırım yapmaya başlıyor.

Gelecekte muhasebe ortamının nasıl görüneceğini kesin olarak bilmek zor olsa da, belirli eğilimlerin öne çıkması muhtemel görünüyor. Örneğin, kullanıcılara internet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan muhasebe süreçlerine doğrudan erişim sunan bulut muhasebe araçları giderek daha popüler hale geliyor. Bulut tabanlı işlevselliğe sahip en iyi muhasebe yazılımı, şirketlerin vergi amacıyla web üzerinden kendi muhasebecileriyle bağlantı kurmasına da olanak tanıyabilir.

Çevrimiçi muhasebe raporlarını gerçek zamanlı olarak takip edebilen, satın alma siparişlerindeki eğilimleri tespit edebilen ve hatta şirketlere nakit akışlarını nasıl iyileştirecekleri konusunda rehberlik erişimi sunabilen yapay zeka sistemleri ve araçlarının yardımıyla muhasebe süreçlerinin daha da kolaylaşması muhtemeldir.

Modern, bulut tabanlı bir muhasebe yazılımı çözümüne sahip olmak, kuruluşların dijital ekonomide rekabet etmesine yardımcı olur.

Hemen ücretsiz deneyin!

Kredi kartı gerekmeden ücretsiz deneyin, memnun kalırsanız abone olun.

EnterERPLite

DOĞUŞ

EnterERP Lite, küçük ve orta ölçekli şirketlerin büyümlerini ve sürekli gelişen ihtiyaçlarını karşılamak için doğrudan bulutta doğdu.

EnterERPPro

YÜKSELİŞ

EnterERP Pro, orta ve büyük ölçekli işletmelerin büyümelerini ve sürekli gelişen ihtiyaçlarını karşılayarak sürdürülebilir hale getirmek için geliştirildi.

EnterERP Elegance

ZİRVE

EnterERP Elegance, orta ve büyük ölçekli şirketlerin teknoloji ile birlikte sürekli gelişen ihtiyaçlarını karşılamak için özelleştirilebilir bir alt yapıyı hazırlıyor.

Elegance paket