%20'ye Varan Mart İndirimlerini Kaçırmayın!

Bizi Arayın
Muhasebe Programları

Muhasebe Çözümleri

Muhasebe Programları

İşletmenizin tüm muhasebe ve faturalama süreçlerini kolayca yönetmenin yolu biyi bir muhasebe programı ile başlıyor.

Muhasebe nedir?

Her türlü finansal olayın sistemli bir şekilde kaydedilmesi işlemine muhasebe denir.

Daha geniş tanımıyla işletmenin varlıklarında ve kaynaklarında değişme meydana getiren her türlü parasal olayın kaydedilmesi, sınıflandırılması, özetlenmesi ve analiz edilmesi ile oluşturulan bilgi sistemidir.

Muhasebe kendi içerisnde üç türde incelenir;

Genel Muhasebe: Bİr diğer tanımı finansal muhasebedir. İşletmenin kaynaklarını nereden karşıladığı ve bu kaynakları nereye kullandığı ile ilgilenir. Ticarî faaliyetler ile meydana gelen gelir ve giderlerin ortaya koyduğu kâr ya da zarar genel muhasebenin konusudur. (Bilanço ve Gelir Tablosu)

Maliyet Muhasebesi: Bir diğer tanımı üretim muhasebesidir. Maliyetleri analiz ederek üretim planlamasını sistemli ve fonksiyonel olarak gerçekleştirilmesini sağlar. (Maliyet Hesapları)

Yönetim Muhasebesi: Finansal ve maliyet muhasebesinden elde edilen verilerin analiz edilerek işletme yöneticilerinin karar almalarına yardımcı olmak amacıyla sunulur. (Finansal Analiz)

Muhasebe programı nedir?

Bir işletmenin faturalamadan başlayıp tahsilatın yapılmasını kapsayan süreçteki kaydetme, sınıflandırma ve raporlama işlemlerinin bütünüyle ele alındığı ve değerlendirilerek takip edildiği sistemler birleşkesine muhasebe programı denir.

Muhasebe programları işletmelerin olmazsa olmazları arasındadır ve işletmeler operasyon yüklerine göre farklı muhasebe programları kullanabilirler. Muhasebe program türleri üçe ayrılır, birincisi ön muhasebe dediğimiz bilanço usulün egöre defter tutma ihtiyacı olmayan yada işletme dışında bu işlemini çözün işletmeler için tercih edilir. Genel muhasebe veya diğer bir tanımı ile mali müşavir muhasebe programı diye adlandırılan mali müşavir ofislerinin kullandığı vergi ve beyannameleri hazırladığı bir programdır. ERP programları ise genel muhasebe ve ön muhasebenin tamamını işletme içerisinde hazırlayan, detaylı operasyon süreçlerine göre uyarlanabilen ve kayıtların bir çoğunun otomatik oluşturulduğu bütünleşik bir kurumsal kaynak yönetim sistemidir.

Bulut muhasebe programları neler?

Ayrıca işletmeler program kullanmak istediklerinde karar vermeleri gereken sadece program seçmek olmuyor aynı zamanda kullanmak istedikleri programlara göre bir alt yapı tercihi yapmak zorunda kalıyorlar. Muhasebe programları bulut tabanlı ve masaüstü(yerinde- on premise) kurulum seçenekleri ile sunuluyor. Bulut muhasebe veya ERP programlarının masaüstü programlara göre avantajı her yerden her zaman erişilebilir olmasıdır.

Eğer bir bulut sisteminiz varsa dünyanın neresinde olursanız olun anında ekibinizle aynı sistem üzerinden aynı anda gerçek zamanlı olarak çalışabilirsiniz.

Muhasebe programının faydaları neler?

İşletme içerisinde etkin kulanılan bir muhasebe sistemi işletme için kararlar alırken veriye ihtiyaç duyulduğunda en doğru kaynağı bize sağlıyor olacaktır. İş süreçlerinin nerede tıkanıp kaldığını yine bir muhasbe programı bize yetenekleri nispetinde gösterebilir.

Muhsebe programının faydalarını aşağıdaki gibi sıralıyabiliriz;

  • Zaman tasarrufu sağlar
  • Karar alma ön görüleri hazılar
  • Oprasyonel verimliliği artırır
  • Departmanlar arası iletişimi kolaylaştırır
  • İş süreçlerindeki problemlerin hızlı çözülmesine yardımcı olur
  • Finansal yatırımlar için anazli sunur
  • Finansal kaynaklara erişim için istenilen raporları sunar
  • İşletme kayıplarını en aza düşürür
  • Kurumsal süreç yönetimine yardımcı olur

Hemen ücretsiz deneyin!

Kredi kartı gerekmeden ücretsiz deneyin, memnun kalırsanız abone olun.

EnterERPLite

DOĞUŞ

EnterERP Lite, küçük ve orta ölçekli şirketlerin büyümlerini ve sürekli gelişen ihtiyaçlarını karşılamak için doğrudan bulutta doğdu.

EnterERPPro

YÜKSELİŞ

EnterERP Pro, orta ve büyük ölçekli işletmelerin büyümelerini ve sürekli gelişen ihtiyaçlarını karşılayarak sürdürülebilir hale getirmek için geliştirildi.

EnterERP Elegance

ZİRVE

EnterERP Elegance, orta ve büyük ölçekli şirketlerin teknoloji ile birlikte sürekli gelişen ihtiyaçlarını karşılamak için özelleştirilebilir bir alt yapıyı hazırlıyor.

Elegance paket

Hemen ücretsiz deneyin!

Kredi kartı gerekmeden ücretsiz deneyin, memnun kalırsanız abone olun.